S T A R T smsy dzwonki tapety
    bramki GSM
    muzyka mp3
    twoja tapeta
    zapamiętaj
    pomoc
    mmsy

FAQ Najczęściej zadawane pytania w serwisie LogoPolis 

smsy i życzenia    
na dobranoc   
na dzień dobry   
urodzinowe   
imieninowe   
świąteczne   
śmieszne   
miłosne   

FAQ (Frequently Asked Questions) czyli Najczęściej Zadawane Pytania, wraz z odpowiedziami oczywiście :) Wybierz dział który Cię interesuje aby przejrzeć pytania które użytkownicy telefonów zadają najczęściej i odpowiedzi na nie. Dział ten raczej nigdy nie będzie "zamknięty" - cały czas nad nim pracujemy, dodajemy nowe tematy i rozbudowujemy odpowiedzi.

Wstęp

Chcesz ściągnąć na swój telefon dzwonki, gry, wygaszacze ale boisz się? Nie ma obaw - to bardzo proste. Poniższe opisy powinny rozwiać Twoje obawy a także przystosować telefon do odbioru gadżetów.

Gry, dzwonki, loga, wygaszacze ekranu, motywy itp. elementy możesz ściągać wysyłając SMS-y premium. Na stronie naszej możesz odsłuchać wszystkie dzwonki oraz przejrzeć przykładowe screeny z gier i elementy graficzne tapet.
Elementy do ściągnięcia dzielą się na proste i zaawansowane. Pierwsze po zamówieniu przychodzą bezpośrednio na telefon za pomocą smsa. Możesz je od razu zapisać w pamięci telefonu i z nich korzystać. Są to np. dzwonki monofoniczne, graficzne smsy, melodyjki EMS, logo operatora, ikonki, wybrane wygaszacze. Ich wielkość nie jest duża i nie angażuje dużej ilości pamięci w telefonie, dlatego można je przesyłać za pomocą krótkich wiadomości sms.
Elementy zaawansowane (czyli np. dzwonki polifoniczne, real music, mp3, gry java, kolorowe tapety, animacje kolorowe, motywy, filmy 3gp) są zbyt duże, aby wysłać je na telefon SMS-em. Dlatego po zamówieniu na Twój telefon zostanie przesłany adres WAP. W zależności od marki telefonu adresy WAP mają różne nazwy, np.: zakładki wap, wap push, push przychodzące, wiadomości sieciowe, wypychane, wiadomości wap, alarm wap itp. Pobranie wybranego elementu będzie możliwe po połączeniu się z takim adresem. Opłata za połączenie z WAP jest zgodna z cennikiem Twojego operatora i zależna od planu taryfowego jaki posiadasz.
Pamiętaj, aby zawsze przed pobraniem elementu upewnić się, czy jest on dostępny dla Twojego modelu aparatu. Na stronach naszego serwisu LogoPolis zawsze w okienku pop-up publikujemy aktualne listy telefonów, na które można ściągnąć interesujący gadżet.

Poniżej opisujemy ogólne zagadnienia i problemy z telefonami.

Pytania

 1. Co to jest WAP, GPRS?

 2. Nie otrzymałem/am zakładki z zamówionym gadżetem - ustawienia?

 3. W czasie łączenia się z zakładką wap pojawił się błąd sieci, co się stało?

 4. Mam włączony odbiór zakładek wap, mimo to nie otrzymałem jej...

 5. Co to jest WAP Push (zakładka WAP, wiadomość sieciowa)?

 6. Nie mogę odsłuchiwać na stronie dzwonków monofonicznych.

 7. Nie mogę odsłuchiwać na stronie dzwonków polifonicznych, sygnałów sms, true tone, real music.

 8. Motorola - ważna informacja przed zamówieniem.

 9. Jak odebrać dzwonek polifoniczny w Samsung N620 N600 T100 T700 V100.

 10. Jak otrzymam dzwonek polifoniczny / tapetę / grę?

 11. Czy w przypadku nieudanego ściągnięcia gry, tapety, polifonii itp. (np.: rozłączone połączenie) mogę pobrać ponownie? Jak mogę tego dokonać?

 

Odpowiedzi

Pytanie 1. Co to jest WAP, GPRS?
Mówiąc językiem czysto technicznym WAP (od ang. Wireless Application Protocol) jest to protokół aplikacji bezprzewodowej umożliwiający dostarczanie komunikatów internetowych po przez telefony komórkowe, pagery i inne terminale cyfrowe.

Wyrażając się bardziej przyjaznym, zrozumiałym językiem można powiedzieć, że WAP to usługa umożliwiająca dostęp do Internetu z poziomu telefonów komórkowych.

Telefony ze wsparciem WAP wyposażone są w tzw. WML user-agent, czyli w przeglądarkę języka WML (odpowiednika HTML na PC), w którym napisane są strony internetowe dla aparatów komórkowych.

"Komórki" w porównaniu z komputerami podłączonymi do sieci mają niewielką ilość pamięci, procesor o mniejszej mocy, o wiele mniejszą szybkość transmisji danych, a przede wszystkim niewielki wyświetlacz. Z tego względu witryny internetowe w wersji dla "komórek" mają bardzo prostą, mało rozbudowaną strukturę, są zwięzłe a zarazem oszczędne w treści, nie zawierają atrakcyjnej grafiki. Mimo to uważa się, że w niedalekiej przyszłości urządzenia bezprzewodowe staną się podstawowym narzędziem dostępowym do Internetu.

Pytanie 2. Nie otrzymałem/am zakładki z zamówioną usługą, co robić?
Jeśli zamówienie zostało poprawnie złożone, zakładka na pewno została do Ciebie wysłana. Sprawdź, czy nie masz przepełnionej skrzynki usług w menu Usługi - usuń stare zakładki. Czasami sieć jest mocno obciążona i na zakładkę trzeba poczekać trochę dłużej niż zwykle. Pomocne bywa także wyłączenie i ponowne włączenie telefonu. Sprawdź, czy w telefonie masz włączony odbiór zakładek sieciowych. W niektórych modelach jest on standardowo wyłączony.


W
Nokia 3510i, Nokia 6610, Nokia 6610i, Nokia 3100, Nokia 6100, Nokia 6800, Nokia 3200 i innych podobnych z serii należy włączyć odbiór zakładek. Włącza się je następująco:
1. Wchodzimy w USŁUGI
2. Następnie w USTAWIENIA
3. Potem USTAWIENIA SKRZYNKI USŁUG SIECIOWYCH
4. I tutaj ustawiamy TAK
Teraz telefon powinien odbierać wiadomości sieciowe.

W telefonach NOKIA serii 40 i innych podobnych z serii należy włączyć odbiór zakładek. Włącza się je następująco:
1. Wchodzimy w WEB
2. Następnie wybieramy USTAWIENIA
3. Potem USTAWIENIA SKRZYNKI USŁUG SIECIOWYCH
4. I tutaj ustawiamy TAK
Teraz telefon będzie odbierał wiadomości sieciowe.

Aby
telefony  NOKIA z systemem Symbian,  odbierały polifonie, tapety lub gry JAVA, które to wysyłane są jako zakładki WAP (adresy WAP Push), należy włączyć odbiór tych zakładek w telefonie.
Aby to zrobić należy wykonać następujące czynności:
- wejść w MENU WIADOMOŚCI
- wcisnąć OPCJE i wybrać USTAWIENIA
- wybrać menu WIAD.USŁUGI i wybrać:
      Wiadomości usług - WŁĄCZ
      Potrzebne uwierzyt. - NIE
- następnie wybieramy WRÓĆ, wchodzimy w WIADOMOŚCI SIECIOWE i tu ustawiamy:
      Odbiór wiad. Z sieci - WŁĄCZONE
      Język - WSZYSTKIE
      Detekcja tematów - WŁĄCZONE
I to wszystko. Teraz na telefon powinny docierać zakładki wysyłane przez nasz serwis.

W
MOTOROLA 722i fabrycznie wyłączony jest odbiór takich zakładek. Zatem przed pobraniem dzwonka lub gry należy włączyć tą opcję.
Aby to zrobić trzeba wykonać następujące czynności:
1. Wybrać "Wiadomości" z menu
2. Wybrać "Wiad. przeglądarki"
3. Nacisnąć klawisz menu (środkowy u góry)
4. Wybrać "Ustawienia"
5. Zaznaczyć "Usługa"
6. Nacisnąć "Zmień"
7. Zaznaczyć "Odbiór wszystkich"
8. Nacisnąć "Wybierz"
9. Nacisnąć "Gotowe"
I teraz Motorola będzie odbierać zakładki WAP.

Motorola C550
Aby otrzymywać zakładki na telefon Motorola C550 należy wejść w menu: 1. WIADOMOŚCI 2. WIADOMOŚCI WAP 3. MENU (środkowy klawisz menu) 4. Ustawienia wiadomości 5. Usługa: Odbiór wszystkich 6. i tutaj trzeba zaznaczyć "Odbiór wszystkich"

Motorola V300, Motorola V500, Motorola V547, Motorola E398, Motorola C650 i inne podobne.
Zakładki WAP (Wiadomości sieciowe) włącza się w menu WIADOMOŚCI/WIADOMOŚCI WAP/ następnie trzeba wybrać klawisz menu (środkowy u góry). Wybrać USTAWIENIA WIADM. WAP/USŁUGA: i wybrać ODBIÓR WSZYSTKICH - tak ustawiony telefon będzie przyjmował zakładki wap. 

Sagem MY X-2, Sagem MY X 3-2, Sagem MY X 5-2, Sagem MY X-5m i inne: Aby zakładki wap przychodziły na Twój telefon wejdź w Menu WAP/ Zaawansowane/ Ustawienia/ WAP Push/ Aktywuj/ Potwierdź. Zakładki zapisują się w Menu WAP/ skrzynka odbiorcza/

Siemens C65, Siemens CV65, Siemens CT65, Siemens CX65, Siemens CXT65 i inne serii c/x/t 65:
Aby zakładki przychodziły na Twój telefon wejdź w menu wiadomości/ ustawienia wiadomości/ ustawienia wap push/ ustawienie zabezpieczeń/ dozwolone/ zapisz. Zakładki w tym telefonie zapisują sie w menu wiadomości/ odebrane/ wap push/...

Sony Ericsson T68i, Sony Ericsson T230, Sony Ericsson T300
Aby wiadomości sieciowe przychodziły na Twój telefon wejdź w Menu WAP/ Opcje/ Wspólne/ Dostęp Push/ zaznacz "włącz" i potwierdź. Zakładki zapisują się w Menu Wiadomości/ Push przychodzące/ przychodzące/

Sony Ericsson T610, Sony Ericsson T630
Aby wiadomości sieciowe przychodziły na Twój telefon wejdź w Menu Wiadomości/ Wap push/ Zezwalaj na push/ Zawsze/ zaznacz i potwierdź. Zakładki zapisują się w Menu Wiadomości/ Wap Push/ przychodzące/

Sony Ericsson P900, Sony Ericsson P910, Sony Ericsson P800
Aby wiadomości sieciowe przychodziły na Twój telefon wejdź w Menu Internet/ następnie z lewego górnego rogu wybierz Internet/Zakładki/ Edycja/ Ustawienia/Zaawansowane/ i tam uaktywnij odbiór wap push (zaznacz). Zakładki zapisują sie w Menu Internet/ następnie z lewego górnego rogu wybierz Internet/ Zakładki/

Aby w telefonie Samsung E700, Samsung X100, Samsung X600 i innych podobnych można było odbierać wiadomości sieciowe Wap Push należy mieć włączoną usługę Wiadomości z serwera. Proszę wejść w menu Rozrywka/WAP/Wiadomości z serwera przestawić na Odbiór zawsze. Jeżeli wiadomości z serwera zostały przełączone po wysłaniu sms, zakładka wap już nie dotrze na telefon, gdyż jest wysyłana tylko raz a telefon ją odrzucił. W takiej sytuacji wystarczy do nas napisać na adres reklamacyjny. Adres zakładki prześlemy ponownie.

W telefonie Samsung V200 zakładki wap włącza się następująco: Rozrywka/WAP/Informacje z.../Odbiór musi być ustawiony na Zawsze.

W telefonie Samsug X450 należy wejść w menu Rozrywka/WAP/Wap Push/Odbiór przestawić na zawsze. Zakładki zapisują się w menu Odebrane.

W telefonie Samsung X480 i Samsung E330 należy wybrać z menu Wiadomości/Wap Push/Odbiór przestawić na zawsze.

Mitsubishi M320 i Mitsubishi Eclipse
Aby w Mitsubishi zakładki dochodziły na Twój telefon trzeba wejść w menu internet-wap/ ustawienia/ ustawienia push/ przyjmowanie informacji push/ zawsze. Zakładka jeśli przyszła na telefon powinna być zapisana w menu internet-wap/ skrzynka odbiorcza push/ skrzynka odbiorcza push/

Jeżeli powyższe opcje były wyłączone w Twoim telefonie i sms już został wysłany, należy złożyć reklamację z prośbą o przesłanie ponownie zakładki wap.

Pytanie 3. W czasie łączenia się z zakładką pojawił się błąd sieci, co się stało?
Najprawdopodobniej masz źle skonfigurowany telefon do łączenia się z siecią WAP/ GRPS przez telefon komórkowy. A to jest potrzebne aby odebrać zamówiony gadżet, który przychodzi w zakładce WAP. Najlepiej zadzwonić do operatora i poprosić o skonfigurowanie WAP/GPRS / WAP/CSD lub innych odpowiednich dla Twojego telefonu lub skorzystać z naszego autokonfiguratora. Natomiast jeżeli łączysz się bez problemu z Internetem przez telefon komórkowy, a nie możesz połączyć się w tym momencie z zakładką. Oznaczać to może, że albo coś się dzieje z siecią WAP u operatora i w danym momencie nie można się połączyć. Trzeba spróbować kilka razy (sprawdź także czy zasięg sygnału jest dobry w tym miejscu). W razie innych problemów prosimy o kontakt na nasz adres reklamacyjny.

Pytanie 4. Mam włączony odbiór zakładek wap, mimo to nie otrzymałem jej...
Często zdarza się, że nie są kasowane stare zakładki z poprzednich zamówień, więc nie ma miejsca w telefonie na nowe. Skrzynka usług/wiadomości sieciowe/wap jest już przepełniona.
Czasem bywa tak, że telefon nie poinformuje nas o nadejściu zakładki wap sygnałem dźwiękowym lub ikonką. Wtedy należy samemu sprawdzić skrzynkę odbiorczą z zakładkami wap i połączyć się z przesłanym linkiem wap.
Dodatkowo ważnym elementem w starszych telefonach Nokia jest ustawiona prawidłowo data i godzina w telefonie. Niektóre telefony nie mają podtrzymania czasu i jest on kasowany przy wyłączeniu telefonu. Zakładka WAP Push może nie zostać dostarczona aż do momentu ustawienia przybliżonej daty w telefonie komórkowym.

Pytanie 5. Co to jest WAP Push (zakładka WAP)?
Jest to specjalna wiadomość zawierająca adres strony WAP. Otrzymujesz wiadomość SMS. Po potwierdzeniu, od razu otworzy się strona WAP.

Pytanie 6Nie mogę odsłuchiwać na stronie dzwonków monofonicznych.
Aby można było odsłuchiwać melodyjki na stronie musi być zaistalowana w przeglądarce JAVA VIRTUAL MACHINE,
którą można pobrać z tego adresu:
java virtual machine.

Pytanie 7Nie mogę odsłuchiwać na stronie dzwonków polifonicznych.
Aby odsłuchiwać dzwonki polifoniczne, sygnały SMS, true tony należy mieć zainstalowanego
ADOBE FLASH PLAYERA.

Pytanie 8. Motorola - ważna informacja przed zamówieniem.
Wadą techniczną większości telefonów Motorola jest to, że ich oprogramowanie jest trochę wadliwe. Często dzieje się tak, że po zamówieniu tapety czy gry java zakładka nie przychodzi na telefon mimo, że jest on prawidłowo ustawiony do odbierania wiadomości wap. Przyczyną nie otrzymania zakładki jest to, że telefon nie jest prawie w ogóle wyłączany. Następstwem tego jest nie pojawienie się informacji, że nadeszła nowa wiadomość wap. Jest na to sposób. Trzeba wyłączyć na chwilę telefon przed samym wysłaniem do nas sms premium po dzwonek czy tapetę. Wtedy zakładki będą zawsze przychodziły. Problem dotyczy tylko telefonów, które są w ogóle nie wyłączane lub bardzo rzadko. Jeżeli to nie pomogło, proszę napisać do na adres reklamacyjny.

Pytanie 9. Jak odebrać dzwonek polifoniczny w Samsung N620, N600, T100, T700, V100.
Aby w telefonie Samsung N620, N600, T100, T700, V100 odebrać polifonię, należy połączyć się z adresem, który przesłaliśmy na telefon. Musi być aktywna usługa WAP, jeżeli nie jest, to trzeba zgłosić się do swojego operatora z prośba o aktywacje.

Połączenia z wysłanym przez nas adresem można dokonać w menu ROZRYWKA\WAP\IDŹ DO ADRESU - wpisz podany adres: http://www.wapster.pl/sam a następnie wcisnąć OK. Po połączeniu się wpisz w odpowiednim polu swój numer, naciśnij klawisz zatwierdzenia i potem Wyślij. Pojawi sie zamówiona polifonia. Należy ją pobrać i zapisać w telefonie (zapamiętaj nazwę pliku).

Pytanie 10. Jak otrzymam dzwonek polifoniczny/tapetę/grę?
Po wysłaniu SMS-a o odpowiedniej treści otrzymasz zwrotnie zakładkę WAP czyli SMS z adresem WAP. W zależności od modelu telefonu jaki posiadasz, albo od razu będziesz mógł się połączyć z podanym adresem, albo będziesz musiał zapisać zakładkę w telefonie po czym wejść na podany w niej adres. Niestety ze względów technicznych dzwonki polifoniczne, tapety i gry muszą być ściągane z WAP. Wiąże się to z dodatkową opłatą jaką poniesiesz na rzecz Twojego operatora sieci za połączenie WAP z Twojego telefonu. Jednakże przy korzystaniu z GPRS opłaty te są obecnie stosunkowo niewielkie, rzędu kilkunastu groszy (zależnie od operatora i wybranej przez Ciebie taryfy).

Pytanie 11. Jak otrzymam dzwonek polifoniczny/tapetę/grę?
W przypadku nieudanego ściągnięcia można próbować pobrać grę, tapetę, polifonie ponownie. W tym celu należy znaleźć przesłanego od nas WAP Pusha (link do strony WAP) i ponownie go uaktywnić. UWAGA! Tego typu informacje mogą nie być przechowywane w twojej skrzynce z SMSami, lecz gdzieś indziej. W przypadku
Nokii 6610 informacje te są przechowywane w menu Usługi/Skrzynka Usług a np. w przypadku Nokii 7650 są one w skrzynce odbiorczej razem z smsami, motorole posiadają skrzynkę Wiadmości Wap. Przy czym istotne jest, że link do gry wysyłany jest przy pomocy wiadomości sieciowej wap-push, przez co zapisywany jest w skrzynce odbiorczej wiadomości sieciowych wap-push (a nie w odebranych SMSach). W przypadku dalszych pytań prosimy o skontaktowanie się ze swoim operatorem.

Kontakt z redakcją:
serwisu LogoPolis